Jervis Bay and Sussex Inlet Surf School - Sussex Inlet

Jervis Bay and Sussex Inlet Surf School

Jerry and his team of qualified instructors can almost guarantee you will be standing up and riding the waves on your first lesson, so why not give it a go? Jervis Bay and Sussex Inlet Surf School is an ASI (Academy of Surfing Instructors) accredited surf school, which abides by the high international standards for surf school operations. The school provides surfing lessons and surf awareness, private or group lessons - visiting pristine beaches in the Jervis Bay and Sussex Inlet areas. Soft boards and rash-vests are provided. Qualified Level Two instructors. A great fun way to spend some of your holidays or even a weekend!

For more information: www.jbsurfschool.com.au
Tours

Learn to Surf Group Lesson

Group lessons run for two hours and include all equipment needed (safe, soft-boards and wetsuit or rash-vest depending on preference). There are eight students with one instructor, and lessons include surf safety and awareness, surf board awareness, paddling techniques, wave selection, techniques on standing up and riding the waves.
Start Location Sussex Inlet
Duration Half Day or Less
Price $50.00 - $90.00 Per person. Group lessons run for two hours and have a ratio of eight students to one instructor. Cost includes all equipment.

Learn to Surf Private Lesson

Private lessons run for just over one hour, and include all equipment needed (safe, soft-boards and wetsuit or rash-vest depending on preference). You can come on your own, or bring a couple of friends. Lessons include surf safety and awareness, surf board awareness, paddling techniques, wave selection, techniques on standing up and riding the waves.
Start Location Sussex Inlet
Duration Half Day or Less
Price $50.00 - $90.00 Per person. Private lessons run for just over one hour, and have a ratio of between one and four students to one instructor. One student AUD90 per person, two students AUD70 per person, three students AUD60 per person, four students AUD50 per person. Cost includes all equipment.